Media

MORTEM ZINE

Ke kapele FATALITY mě váže srdečný vztah. Jejich death metal znám už drahně let, ale nějak jsem je poslední dobou nevídal, a tak jsem koukal, že nezůstal v kapele kámen na kameni. Mara ale zůstává a stejně tak po jeho boku Papen. Proto jsem byl zvědavý na novou posilu za baskytarou po Romanovi a nového bubeníka po Laďovi. Musím vyzdvihnout grandiózní growl Lukáše „Satana“ Horta, který je pro skupinu jako vynikající koření. Kapelou prošlo pár frontmanů v čele s Kopretinou (Spasm), ale pro mě osobně je nejlepší právě současný Lukáš. Navíc skvěle komunikuje s publikem, které mu pak vše sežere i s navijákem. Tento večer se hrály jak skladby prastaré, tak i nové z připravované desky, na kterou se těším. Nezapomnělo se ani na nepostradatelný cover od Six Feet Under, který fest roztopil pod kotlem, takže jsem raději ustoupil do pozadí, abych nebyl potupně sražen k zemi. Bravo kluci!

 

Panda zine

Tohle CD mě mile překvapilo, i když bylo vytvořeno za šílených problémů na konečném výsledku to není znát. Zvukově pohoda, točilo se ve studiu SHAARK v létě 2004. A i když CD vyšlo s více, než ročním zpožděním obsahuje velmi dobrý death metalový materiál. Prakticky celý materiál se táhne v pomalejším tempu, v takovém, které můžete slyšet třeba u Six Feet Under. A když už jsme u SFU na tomto CD jsou taktéž zastoupeni jedním válem a to "Revenge Of The Zombie" z alba "Warpath. Zdařilý cover. I další 2 covery se povedli, jsou od BRUJERIA a EMINEM. I když se jedná spíš o pomalejší death metal, jsou ke slyšení i nové postupy. Třeba pátý vál "Censored Faerytales" připomene postupy a styl Sepultury. Ale Fatality aby nedošlo k mílce umí hrát i rychle o to se můžete přesvědčit třeba po krátkém intru (tuším, že v tomto intru byl použit jedoucí tank) v"Empire Of Evil" . Ale i přes pomalejší začátek je "Bloudy Hans" větší palba. Přesto, že CD má asi 50 minut, v žádném případě nenudí a celkově s Intrem, Outrem a covery je na lisovaném CD 16 válů. Jako hosté si na materiálu zahráli David z SEEDS OF SORROW a Batles z INNER FEAR. Dobrej materiál, tohle CD musí potěšit každého death metalistu. Pravda, najdou se i slabší kusy, nicméně na kterém CD ne, že? Obal taktéž vynikající práce, a podívejte se na něj pořádně, ono na první pohled se zdá, že není nic moc, ale…. CD vychází ve dvou verzích, klasické CD za 250kč, digipack za 290kč.

Metal Forever

FATALITY jsem měl vždycky zafixovaný spíše jako daleko brutálnější partičku, než jak se prezentují na novinkovém kotouči s názvem "Lost In Suffering". Na rovinu ale píši, že to vůbec nevadí. Klasický dřevní death metal, pomalejšího a značně valivého tempa mám velmi rád. Např. k SIX FEET UNDER nebo OBITUARY to nemá daleko… Podle internetových stránek kapely provázelo tuhle desku dost nesnází. Byla natočena již v dubnu minulého roku s předešlými zpěváky Radimem a Geťou. Deska však tehdy nevyšla a po natočení oba zpěváci odešli. FATALITY to vyřešili tak, že smazali všechny vokální stopy a vzali do svých řad nového zpěváka Ondru, který desku přezpíval. Nyní, o rok později, je stříbrný kotouč konečně na světě… A je to jedině dobře! Posluchače čeká šestnáct tvrdých zářezů (shrnuty i s intry…), z nichž se těžko hledá ten nejlepší, což je možná škoda, ale celkově se to poslouchá výtečně. Zahuhlaný a velmi syrový zvuk k nahrávce náramně patří. Trošku mě zaráží hostující kytaristé David z SEEDS OF SORROW a Batles z INNER FEAR, protože se postarali skoro o veškerá sóla na nahrávce. Zajímalo by mě, jak se to řeší na koncertech… I když je nahrávka v převážně pomalejším tempu, tak pár zběsilejších výjezdů se také najde - např. hned třetí "Empire Of Evil" je nářez jak prase.

FATALITY mě vážně potěšili. Dobrého death metalu není nikdy dost… "Lost In Suffering" musí zahřát všechny milovníky staré školy zhoubného kovu!

Allmetal

Měl jsem vždycky FATALITY zafixované jako grindovou kapelu. Možná to bylo dřívější přítomností kopretinkového Radima Týna... nevím. Pamatuju si taky, že jsem měl doma druhé demo téhle party, ale nijak výrazněji mi v paměti nezůstalo a tak pro mne náplň jejich debutního CD byla docela překvapením.

Celé album otevírá symfonický nástup s bombastickým zvukem, jenž je jako vystřižený z nějakého soundtracku velkorozpočtového filmu, nebo vatařských souborů ala DIMMU BORGIR:o). Ale podlazený zvouček vás za chvilku vyvede z omylu. Vyvedl do jisté míry z omylu i mne a i když jsou občas k slyšení nějaké ty klepačky, nejsou nijak zvlášť rychlé a musel jsem přehodnotit svoje mínění, neboť se mi zdá, že FATALITY daleko více sedí death metalová poloha než grindí:o). Místy je znát nádech nějakého toho core či modernějších postupů, rozhodně se nejedná o nějaký ould skůl:o). Dokonce je v skoro v každé skladbičce ke slyšení nějaké to sólíčko, na které si kluci přizvali Batlese, toho času v INNER FEAR. Ta houpavá death metalová tvář FATALITY se dozajista bude zamlouvat fandům SIX FEET UNDER, stejně jako hluboký chropot Ondry. To vás kopne do hlavy daleko dřív, než se rozjede sedmý track, jenž je označen jednoduše jako "Six Feet Under/cover". Fanda Barnesovců pak bez problémů identifikuje "Revenge Of The Zombie" z alba "Warpath". Osobně nijak zvlášť death´n´roll Chrise a jeho parťáků nemusím, ale právě tahle skladba je podle mého vkusu jednou z nejlepších, jakou kdy nahráli, a tak jsem si ji docela užil. A v kabátku FATALITY jí to docela dobře sluší to zase ju:o). Navíc bez problémů pásne mezi ostatní songy z dílny FATALITY, které mají podobně chytlavé a válcovací tendence a to i díky zvuku, který je dosti originální a pasuje k tvorbě fatalistů dokonale. Spolu s kapelou se o něj postaral Pavel Hlavice v Shaarku. Přiznám se, že z mého pohledu mohly být některé songy kratší, protože místy jsem už pokukoval po časomíře, ale na druhou stranu se mi některé nápady zamlouvají víc než dost a fandové, kteří mají tuhle novodobější tvář smrtícího kovu vícero v oblibě budou dozajista nadšeni víc než já. O tom jsem přesvědčený, neboť z nezaujatého pohledu tohle album svoje kvality má. To je bez debat. To že FATALITY mají vůbec rádi moderní podobu metalu dokazuje nejvíc pátá věc "Censored Faerytales", která mi totálně cpe na mysl Maxe Cavaleru a jaho SOULFLY či projev, kterým se v době před jeho odchodem prezentovala SEPULTURA. Chlapáci si taky navíc připravili jednu instrumentálku, ale nejedná se o žádné velké onanie, naopak je tahle věc místy zběsilejší než pecky s vokálem:o). Další covery se nacházejí v závěru CD. Opět bez názvů songů. Řadový metalíček tak může hrát hru "co je to za skladbu":o). První z těch dvou coverů je "Division del Norte" od mexických teroristů BRUJERIA hehe. Název toho druhého hitu vám nepovím, páč v tvorbě EMINEMa se až tak neorientuju heh, ale je to ta nejprofláklejší skladba, která jednu dobu útočila z rádií každou chvíli nu:o). Takový úletek heh. Na závěr ještě krátké a docela romantické outro a je hotovo.

Nejedná se o zlé album a navíc u nás v tomhle stylu až tolik kapel nejede. Pro mne je těch padesát minut trošku víc, než by byla ideální stopáž, ale svoje kvality nahrávka určitě má, i když bych byl spokojenější, kdyby měli FATALITY trošku osobitější tvář. Ale fanodové výše zmíněných kapelek si myslím smlsnou a když ne, tak budou minimálně spokojeni. To zase jó... :o).

Fobia-zine

Chtěl jsem být ten nejmoudřejší a tak jsem prohledával web, abych se toho o kapele dozvěděl co nejvíc…mno, po přečtení historie jsem nepochopil vůbec nic, protože je plná jmen a toho kdo, kdy a kam odešel, popřípadě odkud přišel… Co sem však pochopil je, že dřív tahle kapela nesla název "King Death" a vydala jedno demo, pak se přejmenovala na "Fatality" vydala opět jedno demo a teď útočí se svým novým CD a ani si nezměnili jméno…haha.

Po symfonickym intru, který se k týhle hudbě víc nehodí než hodí, se rozjíždí deathová metelice plná inter, vyhrávek, sem tam i sól (ty obstaral nečlen kapely Beatles)…občas se i zpomaluje, ale převažuje rychleji (není to ale zas žádnej extrém) se ubírající tempo. Tak nějak se mi chce říct, že je toho všeho až moc a někdy ani kvalita neodpovídá kvantitě. Prostě, ne každej song si dokáže udržet punc originality a stravitelnosti, dá-li se to tak říct. Zvuk by pro mě byl o něco lepší, kdyby byl o něco hutnější a basa by se mohla trochu stáhnout do pozadí.

Zvuk nechejme zvukem a pojďme ke skladatelským schopnostem fataliťáků - již na první pohled jsou plodní hódně moc, protože 16 songů se nevidí každej den. Jenže, když uvážíme, že je tu intro, outro a tři covery, kam se dostaneme? - no, dostaneme se k tomu, že zase tak velkým novátorstvím a schopností neopakovat se netrpí. Jenže! Nemůžu si pomoct, ale mě se to líbí. Sice ne všechny skladby, ale že by sem nějakou zase extra moc nenáviděl, se říci nedá, když nepočítám cover od SIX FEET UNDER "Revenge of the Zombie", kterej pohřbívá zpěv, tak se dokážu naladit na všechny skladby a těšit se na živou prezentaci. Zpestřením je instrumentálka, kterou ale většinou vnímám jen jako moc dlouhou skladbu, kde čekám na nástup zpěvu, ale najednou je konec. Nejoblíbenější skladba? "Censored Faerytales" - není sice z nejrychlejších, ale líbí se mi kontrasty dvou zpěvů a zařazení nějakej bubínků, nebo co to je. Když už mluvim o tom zpěvu, tak krom hlavního pěvce tu je ještě support v podobě řevu kytaristy a ve třech skladbách vypomáhá ještě Fredy, kterej však do kapely nepatří -a mimochodem - cover od BRUJERIA si odřval celej sám.

Toto CD je velmi dobré, ale - těch "ale" už sem napsal až moc, takže jenom řeknu, že je to moc dlouhé a neškodila by větší kompaktnost, protože skladby moc nedrží jako celek - doporučil bych některý "rozstříhat" a přilepit (přelepit) k jinejm skladbám… Kdybych tak nějak měl sumarizovat co sem napsal na předchozích řádcích, tak bych řekl, že FATALITY jsou pro mě typickej příklad, kdy je kapela v půli cesty mezi fanouškovstvím a postupným se zlepšováním a nalézáním svého vlastního ksichtu - a když to tak přeberu, tak FATALITY jsou blíže tomu vlastnímu ksichtu, ale ještě to chce zapracovat.

PAYO

Ouu, už mě z toho chytá bolení hlavy. Néé z té muziky, to bych si nedovolil, přeci jenom bychom mohli na sebe někde narazit… Jen si s tím nevím rady… zlatej CHOCHOLOUŠ nebo HARMONY BAY. To, že FATALITY drhnou death s US brutalitou a českou technikou bylo lidu našemu vyjeveno již…, no, pár let tomu nazad (ta paměť). Co říci o hudbě samé, ehm… tak "první dojem" - lopaťárna středního tempa s občasnými zajímavými (inovativními?) momenty. Žádné razantní vybočení daných hranic, ale ty momenty! Osobně boduje track č.5 - škoda, že se nejedná o 12", pouštěl bych to na 78 otáček! (Ne, sorry, jen rýpu :-)). Spíš mám takové nutkání prohlásit, že ty kapely "nahoře" se zastavily a ty co spouštějí "domácí gumičku" (rozuměj D.I.Y.) je o krok dohnaly. Přiznávám, jsem vyměklo, ale raději bych sázel na ty bonga či "Egyptskou basu", než na tisíckrát známý postup. Zde jsou tyto momenty zařazeny ve svých brutálních podobách, tudíž dělají death, ne atmo metal. Ovšem ke konci CD-R jsem mile překvapen nečekanou zpěvností brutal deathu (ha, ha) - ovšem Outro, konec! Zas jen záblesk světla. Kotouček je skoro hodinu dlouhý, tak si užijete… Jinou kapitolou jsou texty. FATALITY rýpají, revoltují, pobuřují…, tudíž správní "punkáči", nebo přímo podle slov myslitele (taky lidského, proto omylného) P.A.KROPOTKINA - nihilisti (protože on žil v 19.století)! Zvuk se zmáknul v Bzeneckém Shaarku, takže žádná garáž. Shrnu-li to, stopáž je nabitá, obal perfektní, texty (pouze v anglickém jazyce) řekl bych minimálně konkurence schopný průměr, pro skalní fandy rozumný obchod.

MetalMan

Po složitých průtazích provázených personálními změnami spatřilo světlo (nejen) death metalového světa debutní album moravských Fatality. Jak to tak v českých končinách chodí, nemusí první album nutně znamenat nějaký nový hudební objev na metalové scéně, naopak debut je ve většině případů výsledkem poctivé dlouhodobé koncertní činnosti,nahrávání demáčů a čekání na plnohodnotný nosič.Nejinak je tomu i u Fatality, kteří se na české metalové scéně pohybují přes deset let,pokud beru v potaz i přímého předchůdce, skupinu King Death, z níž posléze Fatality vznikají.

Právě zkušenost a vyhranost je hlavním průvodním jevem celého aktuálního CD "Lost In Suffering"s překvapující stopáží přesahující padesát minut. Nutno ovšem hned na úvod poznamenat, že kromě nezbytného intra a outra, obsahuje album ještě po třech coverech, konkrétně od stylově nejbližších Six Feet Under, pak od kultovní sebranky Brujeria a poslední předělávka je překvapivě od amerického pseudozpěváka skrývajícího se pod přezdívkou Eminem.Zatímco první dva zmíněné covery si můžu dovolit i okomentovat, v posledním případě nemohu sloužit,neboť jsem zatím pochybnou tvorbou amerického rappera zcela nedotčen.

Předělávka "Revenge of The Zombie" (SFU) nebyla zcela určitě vybrána náhodou, jelikož nynější podoba Fatality má k Barnesovcům" nepochybně blízko. V obou případech se jedná o valivý, převážně střednětempý death metal spojující old school postupy s brutálnějšími novějšími prvky. Stejně tak mi přijdou obě skupiny podobné i co se týče zvuku, osobně mám radši, když jsou kytarové riffy o něco hutnější a zpěv a basa nad ně tolik nevyčnívají. Přesto je zvuk dobře čitelný a kvalitní, o což se postaralo zavedené bzenecké studio Shaark.

"Lost In Suffering" otevírá orchestrální až majestátní intro, které bych čekal spíše u heavy metalového díla, příp. u komerčněji laděných black metalových kapel. Hned po skončení tohoto intra následuje první plnohodnotná skladba "Saviors Of Death", že které je již zcela jasné, že v tomto případě se o žádný "hevík" jednat nebude. Z reproduktorů se valí těžkotonážní dřevní death metal s kvalitním brutálním vokálem. V nastoleném směru pak Fatality pokračují napříč celým albem s většími či menšími stylovými odklony, které představují ať už zmíněné covery, instrumentálka "Suffering" nebo pátá skladba "Censored Fairytales", která evokuje finální stadium původní Sepultury, kdy ještě bratři Cavalerové táhli za jeden provaz. Sám považuji tuto skladbu za nejzdařilejší z celého alba, možná proto, že jasně vyčnívá nad ostatními sice kvalitními, ale přeci jen trochu navzájem si podobnými ryze death metalovými kusy. V žádném případě se komplexně nejedná o nudnou záležitost, na to jsou jednotlivé skladby dost energické a výborně zahrané, jen by podobných zpestření mohlo být o něco víc. Co se týče předělávek, tak ty jsou nahrány bez nějakých větších vlastních přesto nenudí a je z nich cítit zdravá úcta k originálům (tedy v případě Six Feet Under a Brujeria). Těžko vyčítat v případě "Revenge Of The Zombie" poněkud slabší zpěv,Chris Barnes je prostě jen jeden a myslím, že zpěvák Ondra Broska si tenhle song zazpíval spíš po svém, než aby se snažil ex - kanibala za každou cenu napodobit. Poslední cover od Eminema chápu, doufám správně, jako docela zajímavou recesi a Fatality tak s nadhledem uzavírají svůj debut.

V každém případě se jedná o porci kvalitní hudby, na české poměry určitě nadstardardní, ovšem spíše pro zasvěcené. Stoupence jiných žánrů tvorba Fatality asi moc neosloví, což ostatně snahou kapely ani nebylo, ale pro místní deathmetalové fans bude album "Lost In Suffering" dalším důkazem, že česká deathová scéna je celkem bohatá a kvalitní.

Whiplash

Několik let od demokazety a již bez zpívající Copretiny se FATALITY dočkali albového debutu, mimo jiné vydaného v oku lahodícím digipackovém provedení.Nepochybně upřímný deathmetalový pokus žel trochu doplácí hlavně na určitou tempovou monotónnost a výsledkem jsou tudíž nepříliš nápadité skladby, jimž trn z paty trhají pěkně sólující kytaristé ze Seeds of Sorrow a Inner Fear,občasně i hardcoreový křikloun Fredy. Většinou ale vládne nuda a stereotyp.Vzácnou výjimkou je perkusně uvozená a vůbec zajímavě vyšlechtěná kompozice Censored Faerytales, jíž sekunduje Child's Tear, dramatická instrumentálka Suffering a také trio coverů (Six Feet Under, Brujeria a kupodivu Eminem).To jsou návody, kudy možno ven z bludného kruhu.

Tuberculosis

„Lost in Suffering“ je první nahrávka, která se mi od Fatality dostala do ruky a vůbec to nezní špatně (jak jsem se původně obával)!

Po bojovně naladěném intru, které dokáže navodit tu správnou dramatickou atmosféru (nic nového nepřináší, ale svůj účel plní) se na nepřipraveného posluchače vyřítí lavina klasického detah metalu s brutálním zvukem. Zvuk je opravdu silná stránka tohoto CD, studio Shaark se osvědčilo, je vidět, že zaplatit si kvalitní studio se vyplatí, snad jen malinko říznosti by mu opravdu surově a nádherně staroškolsky, což mám rád, ale má jednu malinkou nevýhodu,poněkolika skladbách začíná nudit, a k tomu ten tragický hrací čas delší než 50 minut. Na takhle jednotvárnou muziku je to opravdu moc! Jinak se Fatality pohybují v mírně rychlejším tempu, které se střídá s klasicky DM středním tempem. Ve zvuku celkem dominuje basa, jejíž zvuk se mi doscela líbí, a hrubý vokál, kterému taky sem tam slušela nějaká jiná poloha a změna.Milovníci klasiky zřejmě budou spokojeni (a to nejen díky coverům od Six Feet Under a Brujeria), ale já bych si Fatality dokázal představit tak v době do první poloviny devadesátých let, kde by mohli udělat do světa mnohem větší díru…

VolumeMax

Tak se mi dostala do rukou placka od jihomoravských FATALITY. Na Moravě se to vždy hemžilo, a doufám, že tomu tak bude i nadále, velmi kvalitními tvrdě metalovými tělesy. Nevím čím to je, ale všimnl jsem si, že v naší republice platí taková přímá úměrnost. Čím dále na východ, tím lepší podmínky pro metalovou hudbu všeobecně,více fanoušků. Snad je to dáno i koncentrací hudebních těles, ale to jsem odbočil. Tahle grupa mi dle názvu nic neříká, čekám, že na mě vybafne nějaký death - grind.Tlačím CD do přehrávače a přesvědčuji se o solidním deathmetalu Na webových stránkách kapely zjišťuji, že nejsou žádní nováčci, což je dle zvuku i produkce poznat. A koncertují docela často, hlavně tedy na již zmíněné Moravě.

První salvy bicích vzdáleně evokují úvod poslední skladby z černého alba od METALLICY, ale další tóny nás nenechají na pochybách kterýmže to hudebnímu směrem se bude album unášet. Dají vzpomenout na starší C.CORPSE, SIX FEET UNDER - hádejte, co mají tyhle dvě kapely společného, místy i NAPALM DEATH. Kapela se s tím vůbec nepáře a valí si ten svůj deathmetal sem tam s thrashmetalovým vlivem (ten finiš u Cavalerovské pětky "Censored Faerytales" mě fakt dostává). Komu se líbí takto pojatý deathmetal, neváhejte a sežeňte si tohle, na české poměry kvalitní CD. Musím ale říct, že kdyby byl produkcí vytvořen ještě o trošku lepší zvuk, alespoň těch kytar.. ale kapela se musí samozřejmě přizpůsobit možnostem.

Není možno vyzdvihnout jednu jedinou skladbu. Občas na vás vyskočí nečekaná sólíčka, která lahodí uchu. Za zmínku stojí dvanáctá instrumentálka "Suffering". Chlapci trošičku zrychlí,přeskakují z jednoho tempa na druhé, zkrátka shrnou do jedné skladby skoro vše, bez vokálu,což vůbec není na škodu, protože vokál je slyšet na celé desce jen v té jedné poloze, a to klasický záhrobní chřaplák, kterému samozřejmě nemůžete bez textů rozumět. Oproti ukázkám skladeb z minulé desky, kde se vokál pouští i do grindovějších kousků, je však slyšet vokalistův pokrok. A textově se kapela pouští právě do teroristů, drogových bossů, pánů s těžkými boty a holými lebkami bez mozků, dětské pornografie, a tak celkovému prohřešení jednotlivců proti lidskosti. Ironií je, že "nemetalová veřejnost" vidí vše právě naopak. Dále je terčem cenzura,která se nás všech dnes týká, ať už chceme nebo ne. FATALITY dál zahrají i pár coverů. SIX FEET UNDER, zajímavější je ovšem BRUJERIA. Ale taky - to jsem nějak nepochopil -EMINEMA, což bylo asi myšleno s nadsázkou, ale mně přijde celkem zbytečná a trapná. Klasické outro odlehčuje a lahodí ušním bubínkům.

Je s podivem, že dnes je v Čechách klasických a kvalitních deathmetalových hord jako šafránu, buďme rádi za každou další. Myslím, že kapela jako celek v současnosti dobře zapadá do českého deathmetalového podzemí a bez větší invence dokáže udržet posluchačovu pozornost a to hlavně díky svým nápaditým intrům, téměř v každé druhé skladbě. Celkově zní nahrávka spíše průměrně s ambicemi do budoucna. I když věřím tomu, že při živém vystoupení to můžebýt pod podiem docela peklo.

next show

ALL LIVE SHOWS »
Marek Vesely
tel: +420 606 820 701
marlenjes@centrum.cz


ALL LINKS »
© 1992 - 2014 Fatality - All rights reserved.
Phone: +420 606 820 701, Mail: marlenjes@centrum.cz
webdesign by SYNAPSE5.COM